Çağdaş Beton ERMCO’daydı


Çağdaş Beton olarak, “Hazır Beton” sektörünün buluştuğu (ERMCO) 17. Kongresine katıldık. Çağdaş Beton Satış müdürü Sait Gökhan ve Kalite Kontrol müdürü Engin Yılmaz kongrenin verimli geçtiğini ve yurt genelinde bu sektöre büyük ihtiyaç duyulduğunu dile getirdiler.

Avrupa Hazır Beton Birliği’nin (ERMCO) 17. Kongresi, gerçekleşti. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ile ERMCO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen ve 3 yılda bir yapılan kongreye, dünya ve Avrupa hazır beton sektörünün önemli temsilcileri katıldı… Beton çözümlerinin sürdürülebilirliği, betonun topluma katkısı, pazarlanması ve yönetimi ile beton konusundaki gelişmelerin ele alındığı kongrede, oturumların ana başlıkları arasında betonun mimari kullanımı ve bugüne kadar inşa edilen beton dünya harikaları yer aldı. Kongre ile birlikte betonun üretimine ve test edilmesine yönelik malzemelerin, ürünlerin ve ekipmanların sunulduğu bir sergi de düzenlendi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık ile ERMCO Başkanı Stein Tosterud’un yaptığı kısa konuşmaların ardından kürsüye gelen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Avrupa Hazır Beton Birliği’nin 11’inci kongresinin 1995 yılında da İstanbul’da gerçekleştiğini hatırlatarak 20 yıl sonra İstanbul’da yapılan bu kongrenin çok sevindirici olduğunu söyledi. Avrupalılar için hazır beton sektörünün diğer sanayi sektörleri kadar eski olduğunu belirten Bahçıvan, Türkiye’de ise hazır beton kullanımının yaygınlaşmasının 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren başladığını aktardı. Bahçıvan, Türk ekonomisinin hazır beton ile tanışmasının 30-35 yıllık bir hikayesi olsa da bu hikayede daha yazılacak pek çok yeni sayfa olduğunu vurguladı. Dünyanın ilk 20 büyük ekonomisi arasında yer alan Türkiye ekonomisinin büyük bir potansiyeli olduğunu belirten İSO Başkanı Bahçıvan, Türkiye’nin önümüzdeki 20 yılda dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini ve bunun için dev altyapı yatırımları, büyük sanayi hamleleri ve bütün bunları besleyecek bir çimento ve hazır beton sanayine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

ERMCO Başkanı Stein Tosterud Türkiye’de hazır beton üretimine yakın tarihlerde başlandığını, buna rağmen kapasite ve üretim miktarlarında hızlı bir gelişme olduğunu kaydeden İSO Başkanı Bahçıvan, 1990’lı yılların başında, sektörde yaklaşık 100 tesisle hazır beton üretimi yapılırken, bugün tesis sayısının binin üzerine çıktığı ve sektörün yarattığı istihdamın 30 bin kişiyi bulduğu bilgisini verdi. Bahçıvan, Türkiye’nin hazır beton ile ilişkisinin yakın döneme denk gelse de elde etmiş olduğu bilgi birikimi ve üretim kapasitesiyle, bugün Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini aldığını söyledi.